Доброго дня! Мене звати Трішина Вікторія Миколаївна

Рада вітати Вас на своїй персональній сторінці. Матеріали, розміщені в блозі, можуть стати корисними для всіх учасників корекційного процесу: педагогів, вихователів, батьків.

среда, 23 марта 2016 г.

«Педагогічна пісочниця» - ігровий засіб для розвитку дрібної моторики, фонематичного сприймання при диференціації звуків, букв Р, Л

Автор Трішина В. М.
вчитель вищої кваліфікаційної категорії, старший вчитель логопедичного пункту при Яготинському НВК №2 Яготинської районної ради Київської області

Мета: Вчити дітей розрізняти звуки [р] – [л] на слух, у вимові та на письмі.
Знаходити місце цих звуків у словах (початок, кінець, середина). Закріпити поняття «голосний», «приголосний», «твердий», «м’який», «звук», «буква», «ділення» слів на склади. Удосконалення навичок звуко-буквенного аналізу та синтезу. Розвивати фонематичний слух та дрібну моторику, память, мислення, звязне мовлення.

Обладнання: демонстраційні малюнки, літери, картки, олівці, керамічні фігурки, «педагогічна пісочниця».

Хід заняття
І.  Нервово-психологічна підготовка

Уже дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав,
То ж і ми часу не гаймо,
Роботу швидше починаймо.

  Першими сядуть діти, в іменах  яких є звук [р], [л]; потім сядуть діти, в прізвищах яких є звуки [р], [л], а останніми сядуть ті діти, в яких ні в іменах, ні в прізвищах звуків [р], [л] не мають.

ІІ. Повідомлення теми заняття.
1.     Діти, послухайте загадки:
Я руда, низького росту,
Хитра я і пишно хвоста.
До курей я вельми ласа –
В них таке смачненьке мясо.
(лисичка)

Який перший звук у цьому слові?  [л]
Костяну сорочку маю
І ніколи не знімаю, -
У сорочку костомаху
Я ховаюся від страху.
(черепаха)

Який третій звук у цьому слові?  [р]

2.     Повідомлення теми
Так які два звуки ми будемо вчитися розрізняти? [р], [л]

3.     Артикуляція звуку [р].
Губи набувають положення наступного голосного; зуби злегка розкриті; кінчик язика широкий, напружений, вібрує у повітряному струмені. Бокові краї язика зімкнені з верхніми кутніми зубами. М’яке піднебіння закриває прохід повітря через ніс; голосові звязки зімкнуті й вібрують; струмінь видихуваного повітря інтенсивний, видихається крізь вузьку щілину між кінчиком язика і верхніми зубами.

4.     Характеристика звуку [р].
               приголосний
               сонорний
[р]          передньоязиковий
               дрижачий
               твердий

5.     Артикуляція звуку [л].
Губи в положенні наступного голосного; зуби замкнені або трохи рзкриті; кінчик язика звужений і торкається верхніх різців; бічні краї язика припідняті, складені всередині, не змикаються з верхніми кутніми зубами; м’яке піднебіння закриває прохід повітря проходить крізь щілину, яка утворюється між краями язика і корінними зубами; голосові зв’язки зімкнуті і вібрують.

6.     Характеристика звуку [л].
               приголосний
               сонорний
[л]          передньоязиковий
               щілинний
               твердий

7.     Співставлення звуків [р], [л].
Чим відрізняється звук [р] від [л]?

8.     Що спільного між ними?

9.     Це ми говорими про звуки. А це що написано?
(логопед показує демонстраційні картки [р], [л])
Це букви.
А чим відрізняється звук від букви? – звук ми чуємо і вимовляємо, а букви бачимо і пишемо.

10.            Ми відгадували загадки про лисичку і черепаху.
-         Це хто такі? – Це тварини.
-         Це які тварини? Дикі чи домашні? – Це дикі тварини.
-         Де живуть? – Лисичка живе у лісі, а черепаха живе у річці, морі і на землі. Цю тварину можна назвати земноводною.
-         Від яких двох слів утворилося це велике слово? Може ви мені підкажете? – (земля, вода)

От саме ця черепаха пропонує виконати такі завдання:
а) Олівці.
- зібрали однією рукою олівці, потім другою;
- покатали олівці в долоньках;
- переклали олівець між пальчиками;
- потримали олівці кожним пальчиком двома руками. Показати олівці, в кольорі якого є звук [р]. Придумати речення з кольорами, які мають звуки [р], [л].

б) Написати  олівцем букву [л] на піску. Пальчиками відчули букву, виклали камінчиками. Подивились на дошку. На що схожі наші букви [р], [л]?

Правильно: дзвіночок і прапор. Запишемо слова під дзвіночком і прапором.
лимон                    редис
дятел                     комар
ялинка                   трава

в)  Гра «Зачарований кущ»
Під кущем малюнки. Діти беруть малюноу, роблять до них схеми – моделі слів, ділять слова на склади. Місце звука в слові (початок, середина, кінець), в якому складі знаходиться звук [р], [л]?

г) Черепаха просить відшукати у піску «зачаровані яєчка» (у «кіндер сюрпризах»). Треба завдання виконати правильно, щоб їх розчарувати для того, щоб народилися здорові черепашенята.

Р – ромашка, риба, раиа, рука
Л – липа, лапа, лото, лин
Р – брат, трава, дрова, кріт, краса
Л – злива, слива, слава, пліт, платя
Р – комар, товар, мотор, цукор
Л – пенал, бокал, метал, канал
Р – марка, парта, гарбуз
Л – вальс, голос, колос

В якій позиції звук [р], [л] буде
- на початку ( Р, Л)
- середині ( Р, Р, Л, Л)
- кінці слова (Р, Л)

д) Знайти у піску зариті керамічні фігури. Розставити під буквами, що написані на піску.

Р    Л    РЛ    звуки відсутні


11.           Молодці! Черепаха вами дуже задоволена! Вона дякуює вам за спільно проведене заняття.  

Комментариев нет:

Отправить комментарий